Az agnosia a felismerés olyan zavarait jelöli, ahol a látás, hallás és tapintás önmagában normálisan működik, de az információ feldolgozása, vagyis a tapasztalat felismerése zavart. Oka az elsődleges érzőközpontok körülötti kéregterületek károsodása az agyban.

A prosopagnosia egy vizuális agnosia, ami az arcok felismerésének zavarát jelenti (az ilyen egyén az embereket hang, öltözet alapján továbbra is képes felismerni de arcról nem). Oka a temporo-occipitalis átmenet alsó régióinak szürke- vagy fehérállományi laesiója.

 

Egy fim ahol a prosopagnosia főszerepet kap (Arcmás -Faces in the Crowd- 2011):

 

A prosopagnosián kívüli további vizuális agnosiák:

  • vizuális objektum-agnosia: nem ismeri fel a tárgyat, de le tudja rajzolni
  • szimultán agnosia: egyenként felismeri az egy jelenetet alkotó tárgyakat, de a tárgyat nem
  • tiszta alexia: Kibetűzéses dyslexia. A beteg csak betűről betűre tud olvasni, de azok nem állnak össze szavakká, általában vizuális objektum-agnosiával és prozopagnóziával társul. Alexia aphasia (kommunikációs károsodás) nélkül.
  • színagnosia: A színek felismerésének zavara. A beteg nem tudja összekötni például a sárgát a citrommal.

 

A vizuális agnosián kívüli további agnosiák:

  • auditoros agn.: szenzoros és motoros amusia, tiszta szósüketség.
  • tactilis agn.: A tárgyak tapintás útján való felismerése szelektíven károsodott, emellett ép mélyérzés. A beteg nem aphasiás (nincs kommunikációs károsodása) és nem demens (szellemileg nem leépült).
  • gertsmann-szindróma: diszkalkulia (számolászavar) mellé diszgráfia (írászavar), bal-jobb tévesztés és ujjagnózia (az egyes ujjak megnevezésének képtelensége) társul.
  • testséma-zavarok: autotopagnosia: saját testen való tájékozódás zavara, hemidepersonalisatio: a beteg arról panaszkodik, hogy egy idegen személy kíséri, anosognosia: a betegség tudomásul vételének hiánya, ujjagnosia:ujjak felismerésének, megnevezésének zavara oldaltévesztéssel.
  • óraidő-agnosia: óraidő fel nem ismerése, időérzék megváltozása, esetenként a valóságosnál gyorsabb vagy lassabb mozgások.

(Forrás: ITT!)

A prosopagnosiáról még:

Szerző: fricilaci  2012.06.09. 08:08 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://rajzosok.blog.hu/api/trackback/id/tr184574686

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása